Jakie prawa ma pracownik w przypadku przestoju w firmie? Jest to temat szczególnie gorący z perspektywy ostatnich zmian, jakie zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, która wiele firm zmusiła do tymczasowego zamknięcia. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia przestojowego?
Zanim przejdziemy do tego, jak oblicza się wynagrodzenie postojowe warto jest zastanowić się, czym konkretnie jest postój. Według obowiązujących przepisów prawa tłumaczony jest on jako czas, kiedy pracownik nie mógł wykonywać swoich obowiązków zawodowych w związku z zajściem pewnych nieprzewidzianych zdarzeń. Mogą być to błahe problemy, jak chociażby kilkugodzinna awaria prądu, brak narzędzi koniecznych do wykonywania obowiązków zawodowych czy też poważniejsze sytuacje, tak jak obecnie wiele placówek np. kulturowych zmuszonych było do przestoju w związku z obostrzeniami wprowadzanymi, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Za ten czas, kiedy z różnych przyczyn pracowników nie mógł pracować należy mu się wynagrodzenie, jednak muszą pojawić się trzy konkretne przesłanki ku temu:
W przypadku przestoju, podczas którego zaszły wyżej opisane okoliczności pracownikowi przysługuje 60 procent jego wynagrodzenia, jednakże nie może być one niższe niż aktualna płaca minimalna. Warto dodać, że niestety mówimy tutaj o wynagrodzeniu zasadniczym, czyli stawce osobistego zaszeregowania - jest to kwota bez dodatków i premii, chyba że chodzi o kadrę kierowniczą, gdzie dodatkowe pieniądze są związane z funkcją, którą pełnią. Czasami stawka za przestój może być też obliczana godzinowo - w przypadku na przykład krótkich awarii. Wtedy wyliczając stawkę powinniśmy podzielić wynagrodzenie przez liczbę godzin w miesiącu i następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez czas postoju. Inne reguły zostały wprowadzone w związku z pandemią - wtedy mówimy o tak zwanym przestoju ekonomicznym i pracownik nie może dostać mniej niż 50 procent swojej wypłaty, jednocześnie tutaj też obowiązuje zasada, że ta kwota ta nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne.
Warto dodać, że podczas przestoju pracodawca ma prawo oddelegować pracownika do innego zajęcia, za które może mu przysługiwać inne niż dotychczas wynagrodzenie, jednak nie może być ono niższe niż standardowe “postojowe”, jakie otrzymałby w klasycznych warunkach. Warto jest wspomnieć, że wiele firm wprowadza wewnętrzne regulaminy mówiące nam o wysokości postojowego, które często przemawiają na korzyść pracowników.
Postój może być wprowadzany z różnych przyczyn, jednak pamiętajmy, że pracownik ma wtedy swoje prawa! Pamiętajmy o tym, a w razie wątpliwości warto jest skontaktować się ze specjalistą.
Podatnicy od stycznia zmagają się z wieloma zmianami w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jedną z nich jest możliwość skorzystania…
Zobacz więcejNajem nieruchomości jest nieodłącznie związany z konieczności corocznego rozliczania się z urzędem skarbowym. W 2023 roku zmieniły się przepisy dotyczące…
Zobacz więcejKażdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że jego firma może zostać skontrolowana. Aby weryfikacja przebiegła prawidłowo, konieczne jest zachowanie…
Zobacz więcej