W jaki sposób opodatkowana jest spółka z o.o.?

W jaki sposób opodatkowana jest spółka z o.o.?

Kwestie dotyczące opodatkowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą rodzić wiele pytań ze względu na skomplikowanie pewnych mechanizmów. Właśnie dlatego dzisiaj skupimy się na wskazanych zagadnieniach.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zasadniczo, warto jest tutaj wyjść od tego, czym charakteryzuje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa jest ona kapitałową spółką handlową, która posiada osobowość prawną. Osoby, które ją planują założyć potrzebują na przysłowiowy start przynajmniej pięć tysięcy złotych kapitału - wskazana kwota może zostać wykorzystywana do celów związanych z prowadzeniem działalności i to ona stanowi limit odpowiedzialności danej firmy przed wierzycielami. Warto jest wspomnieć, że utworzyć można ją samemu lub też z wieloma wspólnikami. Co jeszcze jest potrzebne, aby tego typu spółka została utworzona? Konieczne jest zawarcie odpowiedniej umowy, wniesienie całego kapitału oraz, co ważne powołanie zarządu i rady nadzorczej, jednak to zależne jest od tego, co znajduje się w dokumentach. Dodajmy, że według obowiązujących w Polsce przepisów, zarejestrujemy spółkę jedynie drogą elektroniczną i gdy to już nam się uda musimy zgłosić się do odpowiedniego nam Urzędu Skarbowego.

Opodatkowanie spółki z.o.o.

O czym musimy pamiętać mówiąc o opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Zgodnie z przepisami prawa, które obowiązują od 1 stycznia o podatku dochodowym od osób prawnych mówi się tutaj o dwóch stawkach CIT-u, a mianowicie 19% i 9%. Kto może skorzystać z niższego? Tutaj powinniśmy wskazać spółki, których przychody w roku podatkowym nie przekroczyły 2 milionów euro (warto jednak dodać, że jest to stosunkowo nowa zmiana, dlatego kwestia ta odnosi się dopiero do 2021 roku). Zagadnieniem jednak, które jednak budzi szczególnie dużo kontrowersji jest tak zwane podwójne opodatkowanie. Dochodzi do niego, ponieważ wspólnicy muszą odprowadzić podatek zarówno gdy osiągają dochód, jak i w momencie, kiedy chcą oni wypłacić pieniądze ze spółki.

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z.o.o.

Nie musimy płacić podwójnego podatku w sytuacji, kiedy mówimy o kosztach, ponieważ w ten sposób zmniejsza się nasz podatek dochodowy. W jaki sposób konkretnie możemy to zrobić. Tutaj wymieńmy:

  • wynajem powierzchni użytkowych,
  • delegacje oraz szkolenia,
  • stawki “kilometrówki”,
  • zatrudnienie na podstawie umowę o dzieło.
A co z tak zwanymi dywidendami? Wskazana forma wynagrodzenia dla zarządu w sprawie tego, że wypłacana jest z zysków narzuca obowiązek standardowego opodatkowania, czyli tak zwanego podwójnego.

Sposób opodatkowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może sprawiać, że wiele osób zastanawia się nad sensem wyboru właśnie wskazanej formy podczas zakładania firmy. W razie pojawienia się wątpliwości warto jest skontaktować się ze specjalistą, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

Zobacz też

Najczęstsze sytuacje, w których przyda Ci się ubezpieczenie domu

Najczęstsze sytuacje, w których przyda Ci się ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu to podstawa - każdy gospodarz powinien o to zadbać. Wbrew pozorom, sytuacje, w których przydać się może ubezpieczenie…

Zobacz więcej
Czy impreza integracyjna może być wliczona w kosztach firmy?

Czy impreza integracyjna może być wliczona w kosztach firmy?

Wiele firm decyduje się na organizację imprez integracyjnych, mających na celu zacieśnienie relacji pomiędzy pracownikami a przełożonymi. Dzięki pozytywnemu środowisku…

Zobacz więcej
Dlaczego ubezpieczenie jest dobre, nawet jeśli tak nie uważasz?

Dlaczego ubezpieczenie jest dobre, nawet jeśli tak nie uważasz?

Ubezpieczenie zawsze stanowi solidną podstawę do komfortowego życia bez zmartwień o przyszłość swoją lub bliskich. Dzięki polisie ubezpieczeniowej żyje się…

Zobacz więcej