Sprzedaż samochodu firmowego - co musisz wiedzieć?

Sprzedaż samochodu firmowego - co musisz wiedzieć?

Większość przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych firmy. Jest to uzasadnione źródło kosztów, a dzięki ich optymalnemu rozliczaniu możliwe jest osiąganie zysków. Wiele pytań rodzi jednak kwestia sprzedaży samochodu firmowego. Co warto wiedzieć na temat takiej transakcji?

Status prawny samochodu w firmie

Bez względu na wybrany rodzaj finansowania, przedsiębiorcy powinni wybierać sprzedawców wystawiających faktury VAT. Jest to niezbędne dla możliwości późniejszego odliczenia podatku. O ile w przypadku nowego auta jest to oczywiste, o tyle samochody używane nie są zawsze sprzedawane na fakturę VAT. Każdy nabyty pojazd może być wykorzystywany jedynie w celach firmowych.

Zakup można sfinansować gotówką, kredytem samochodowym dla firm, kredytem gotówkowym na dowolny cel, a także wziąć samochód w leasing. Ważne jest to, aby kupując auto firmowe dobrze zastanowić się nad formą jego nabycia. Ma to bowiem wpływ na późniejsze rozliczanie wydatków oraz kwestie związane z jego sprzedażą.

Sprzedaż samochodu firmowego - VAT

Sprzedaż samochodu firmowego, który stanowi środek trwały w działalności gospodarczej, jest opodatkowana podatkiem VAT. Stosuje się stawkę 23% - nie ma znaczenia częściowe lub całościowe odliczenie VAT przy nabyciu. Istnieją sytuacje, w których możliwe jest zwolnienie z opodatkowania od towarów i usług. Jest to możliwe w wypadku spełnienia dwóch warunków:

  • samochód używany był wykorzystywany jedynie do czynności, które nie podlegają podatkowi od usług i towarów;
  • przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku w momencie nabycia auta.
Istnieją sytuacje, w których podatnik będzie zobligowany do dokonania korekty VAT. Zależy to od kilku czynników, wśród których należy wyróżnić m.in. wartość samochodu, sposób odliczenia podatku VAT i rodzaj prowadzonej działalności.

Podatek dochodowy, a auto firmowe

Samochód firmowy uwzględniony w ewidencji środków trwałych umożliwia przedsiębiorcy obniżenie podatku dochodowego. Jest to możliwe dzięki dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych i zaliczaniu wydatków ponoszonych z tytułu eksploatacji pojazdu i zakupu paliwa do kosztów uzyskania przychodu.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż samochodu firmowego, musi wykazać przychód. Należy uwzględnić go w kolumnie 8 KPiR, w kategorii pozostałych przychodów. Istnieje pewna sytuacja, która pozwala na uniknięcie obowiązku uregulowania podatku dochodowego. Dotyczy ona przekazania samochodu na cele prywatne i dokonanie transakcji sprzedaży po upływie 6 lat.

Jeśli chcesz sprzedać swój samochód firmowy, koniecznie poznaj obowiązujące przepisy. Niedopełnienie formalności może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową i prawną przedsiębiorstwa.

Zobacz też

Najczęstsze sytuacje, w których przyda Ci się ubezpieczenie domu

Najczęstsze sytuacje, w których przyda Ci się ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu to podstawa - każdy gospodarz powinien o to zadbać. Wbrew pozorom, sytuacje, w których przydać się może ubezpieczenie…

Zobacz więcej
Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu własnej firmy?

Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu własnej firmy?

Założenie firmy na własną rękę jest możliwe, ale jest dużym wyzwaniem - szczególnie dla osób, które decydują się na to…

Zobacz więcej
Dlaczego warto inwestować w profesjonalne usługi księgowe?

Dlaczego warto inwestować w profesjonalne usługi księgowe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami wykraczającymi poza pracę merytoryczną, obsługiwanie klientów czy kontrolowanie procesów produkcji.…

Zobacz więcej