Każdy, kto chce otworzyć swój własny biznes, staje przed niełatwym wyborem dotyczącym formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, ponieważ to właśnie od niej zależą takie aspekty, jak na przykład sposób rozliczania podatków oraz odpowiedzialność za prowadzenie firmy.
Jak wiadomo, wszystko ma swoje wady i zalety - ta zasada odnosi się również do form działalności, które przedsiębiorcy mają do wyboru. Mając do podjęcia tę niełatwą decyzję należy rozważyć wszystkie aspekty prawne, które wpływają na funkcjonowanie spółki. Ogólny podział form prowadzenia działalności odnosi się do dwóch jej rodzajów: osobowej i kapitałowej. Nie ma oczywiście opcji uniwersalnej - każdy rodzaj spółki pasuje bowiem do nieco innych działalności gospodarczych. Jedną z możliwości jest spółka akcyjna, która jest jednocześnie najbardziej złożoną formą spółki handlowej. Czym się charakteryzuje taka działalność? Kto powinien rozważyć jej założenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Spółka akcyjna to, jak już zostało wspomniane, stosunkowo złożona forma prowadzenia działalności gospodarczej. Pod względem strukturalnym jest bardzo podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponadto, podobnie jak inne, musi zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. W przeciwieństwie do spółki komandytowej, czy partnerskiej, może mieć dowolną nazwę, uzupełnioną o skrót S.A. Wymaga jednak zaangażowania bardzo dużego kapitału - absolutnym minimum jest w tym przypadku 100 000 zł. Status, czyli podstawowy dokument regulujący prawa i obowiązki założycieli, akcjonariuszy i organów spółki musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Prawo do reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw ma jedynie zarząd powołany przez radę nadzorczą, natomiast wspólnicy (akcjonariusze) pozostają anonimowi. Tego typu forma działalności gospodarczej wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Z czego wynikają wszystkie te zasady? Przede wszystkim z faktu, iż spółka akcyjna jako jedyna może pozyskiwać kapitał na giełdzie papierów wartościowych oraz poprzez obligacje, a ponadto odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem.
Powyższy opis sugeruje, iż spółka akcyjna zdecydowanie nie jest wyborem dla każdego. Doskonale sprawdzi się jednak w przypadku dużych przedsięwzięć, na przykład firm planujących wejść na giełdę. Taka forma prowadzenia działalności jest obowiązkowa między innymi dla banków i firm ubezpieczeniowych. Do jej niewątpliwych zalet należy zaliczyć możliwość zaciągania zobowiązań we własnym imieniu oraz potencjalną łatwość w gromadzeniu kapitału. Posiada jednak kilka niezaprzeczalnych wad - są to m.in. konieczność zgromadzenia kapitału zakładowego, prowadzenie pełnej księgowości i podwójne opodatkowanie zysku. Właśnie z powodu wymienionych atutów i słabych stron, spółka akcyjna jest przeznaczona głównie dla wielkich firm i korporacji.
Decyzja o wyborze rodzaju spółki jest, jak już wspomniano, szalenie istotna na późniejszych etapach prowadzenia firmy. Warto więc konsultować tego typu decyzje z doświadczonymi specjalistami wykwalifikowanymi nie tylko w dziedzinie księgowości, ale również prawa pracy i przeprowadzania rozliczeń. Pracownicy KFA Accounting z pewnością udzielą wartościowych porad w kwestiach związanych z formą działalności oraz pomogą, gdy biznes wystartuje.
Polski Ład został podpisany przez Prezydenta RP 16 listopada 2021 roku. Już od momentu uchwalenia Ustawy przez Sejm, budzi ona…
Zobacz więcejEwidencjonowanie operacji gospodarczych musi się odbywać w każdej firmie, natomiast nie wszędzie musi to wyglądać tak samo. Sposób prowadzenia księgowości…
Zobacz więcejEwidencjonowanie operacji gospodarczej firmy to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Istnieją jednak różne sposoby rejestrowania tych działań. Należy wyróżnić przede wszystkim księgowość…
Zobacz więcej