Samodzielne księgowanie przy jednoosobowej działalności gospodarczej - czy warto?

Samodzielne księgowanie przy jednoosobowej działalności gospodarczej - czy warto?

Wiele osób decyduje się zakładać jednoosobową działalność gospodarczą. Samozatrudnienie to często najlepsza opcja na rozpoczęcie kariery i wysokie zarobki. Początki bywają trudne i przedsiębiorcy często muszą zastanawiać się nad problematycznymi kwestiami. Jedną z nich jest księgowość - czy warto prowadzić ją samodzielnie?

Nowe obowiązki

Samodzielne prowadzenie księgowości przy jednoosobowej działalności gospodarczej generuje nowe, nie zawsze łatwe do wykonania obowiązki. Ich zakres i ilość są zależne od formy opodatkowania, na którą zdecyduje się przedsiębiorca. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego należy księgować przychody firmy, a podatkowa księga przychodów i rozchodów służy do ewidencjonowania sprzedaży i wydatków przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz rozliczać działalność na uproszczonych zasadach musisz zacząć prowadzić rejestr VAT, ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencji wyposażenia i przebiegu pojazdu (jeśli prowadzenie firmy jest bezpośrednio związane z użytkowaniem prywatnego samochodu). Rozliczając się samodzielnie musisz pamiętać o terminowym wywiązywaniu się z obowiązków o charakterze podatkowym. Będziesz musiał także zająć się odpowiednim przechowywaniem dokumentacji. Nowych obowiązków jest więc całkiem sporo.

Jak się rozliczać?

Przedsiębiorca, który zdecydował się na samodzielne rozliczenia, musi pamiętać o ich terminowym wykonaniu - zazwyczaj co miesiąc, lub co kwartał. By odpowiednio rozliczyć się z urzędem musi pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim powinien posiadać dobry program księgowy, w który, wprowadzi wszystkie koszty, które firma poniosła w określonym czasie. Należy także wydrukować księgę przychodów i rozchodów i zapłacić podatki. Przedsiębiorca musi także odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy i opłacić ZUS. Jeśli chcesz samodzielnie się rozliczać nie zapomnij o odprowadzeniu podatku VAT i złożeniu deklaracji podatku VAT -7. Możesz dokonać rozliczenia w wybranym przez Ciebie dniu, poprzedzającym termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. To niezbyt łatwe kwestie, z którymi często zdecydowanie lepiej poradzi sobie księgowa.

Potrzebne formalności

Gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z działalnością gospodarczą, musisz zgłosić założenie firmy do CEIDG. W samym wniosku należy wskazać osobę, która zajmie się księgowością i ewidencją. Możesz zatrudnić własnego księgowego, samodzielnie prowadzić księgowość, lub wynająć zewnętrzne biuro rachunkowe. Przedsiębiorca, który sam zajmuje się księgowością może zaoszczędzić najwięcej pieniędzy, jednak musi także mierzyć się z wieloma problemami i nowymi obowiązkami. Samo prowadzenie firmy jest już stresujące, a dodatkowe zajęcia może tylko wzmóc nieprzyjemne samopoczucie. Prowadzenie księgowości najlepiej zlecić profesjonaliście. Przedsiębiorca może wtedy skupić się na swoich sprawach i zająć i tak dużą już ilością obowiązków.

Samodzielne księgowanie jest możliwe, jednak nie jest ono wcale takie łatwe. Niesie za sobą ogrom obowiązków, którymi najlepiej zajmie się doświadczony księgowy.

Zobacz też

Pełna księgowość - jakim firmom się przyda?

Pełna księgowość - jakim firmom się przyda?

Ewidencjonowanie operacji gospodarczych musi się odbywać w każdej firmie, natomiast nie wszędzie musi to wyglądać tak samo. Sposób prowadzenia księgowości…

Zobacz więcej
Co można wliczyć w koszty firmowe?

Co można wliczyć w koszty firmowe?

Możliwość wliczania pewnych wydatków w koszty firmowe to niesamowicie wygodne rozwiązanie. Niektórzy przedsiębiorcy nie korzystają jednak z tego przywileju dobrze…

Zobacz więcej
Mała księgowość - dla kogo będzie odpowiednia?

Mała księgowość - dla kogo będzie odpowiednia?

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie mała księgowość? Dzisiaj wskażemy, którzy przedsiębiorcy mogą wybrać prowadzenie tej uproszczonej formy, a także, jakie…

Zobacz więcej