Rozliczenia z ZUS - co warto wiedzieć?

Rozliczenia z ZUS - co warto wiedzieć?

Rozliczenia z ZUS należą do obowiązku każdego przedsiębiorcy. Jest to kwestia, która wielu bardzo stresuje. Dlatego właśnie dzisiaj przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zagadnień, o których musi pamiętać każdy prowadzący własną działalność gospodarczą.

Deklaracje rozliczeniowe do ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od każdego przedsiębiorcy wymaga składania rozmaitych deklaracji czy też raportów. Na myśli mamy tutaj między innymi miesięczną deklarację rozliczeniową (którą musimy zaprezentować zarówno w swoim imieniu, jak i osób, które zatrudniamy) na tak zwanym druku ZUS DRA. W przypadku naszych pracowników konieczne jest też przedstawianie takich zestawień, na tzw. “ZUS RZA”, gdzie umieszcza się informacje na temat odprowadzanych i wpłacanych składek zdrowotnych (imiennie do każdego zatrudnionego). Termin zależny jest od charakteru działalności, którą prowadzimy, jednak najprościej mówiąc do 10. dnia każdego miesiąca dokumenty muszą być przekazane, gdy opłacamy składki tylko za siebie, a do 15. dnia, gdy zatrudniamy inne osoby. Deklaracji nie musimy oddawać co miesiąc, jeśli zarabiamy 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podkreślmy tutaj również, że wszelkie dokumenty najlepiej jest do ZUSU przesyłać drogą elektroniczną, za pośrednictwem programu Płatnik lub aplikacji e-Płatnik.

Ubezpieczenie - co trzeba wiedzieć

Koniecznie trzeba też przyjrzeć się bliżej zagadnieniom dotyczącym ubezpieczenia, ponieważ budzi ona najwięcej wątpliwości. Każdy przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom:

  • emerytalnemu,
  • społecznemu,
  • zdrowotnemu,
  • wypadkowemu.
Kwestia ta dotyczy nie tylko nas, jako prowadzących firmę, lecz również naszych pracowników, których z momentem zatrudnienia (a dokładniej w ciągu 7 dni od niego) w ramach umowy o pracę powinniśmy zarejestrować w ZUSie. Służy do tego specjalny formularz. Pamiętajmy, że wypełnienie dokumentu wiąże się oczywiście z obowiązkiem uiszczania składek. Dlatego też konieczne jest też składanie odpowiednich deklaracji, o których wspomnieliśmy wyżej. Dodajmy też, że wyrejestrowanie pracownika odbywa się za pośrednictwem formularza ZUS ZWUA (za datę wyrejestrowania uznawany jest dzień po rozwiązaniu umowy).

ZUS: pełny czy preferencyjny?

Kwestią, która budzi też wiele pytań, zwłaszcza wśród osób, które dopiero planują otworzyć własny interes jest opłacanie składek preferencyjnych. Korzystać mogą z nich osoby, które nie prowadzą i nie prowadziły w ciągu ostatnich 60 miesięcy pozarolniczej działalności gospodarczej i w ramach swojej firmy nie świadczą wobec swojego byłego pracodawcy takich samych usług jak na etacie. Składek nie muszą opłacać przedsiębiorcy, którzy zostaną zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków. Wysokość składek, w zależności od ulg, z których korzystamy możemy sprawdzić na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kwestie związane z rozliczeniami z ZUSem niewątpliwie mogą wydawać się skomplikowane. Dlatego właśnie warto jest powierzyć te zadania profesjonalnemu biuru rachunkowemu jak KFA Accounting!

Zobacz też

Spółki komandytowo-akcyjne bardziej atrakcyjnie przez Polski Ład?

Spółki komandytowo-akcyjne bardziej atrakcyjnie przez Polski Ład?

Wprowadzenie Polskiego Ładu oznacza prawdziwą rewolucję w podatkach. Czy wskazany program sprawi, że spółki komandytowo-akcyjne, niecieszące się dotychczas dużą popularnością,…

Zobacz więcej
Ulga na ekspansję - kto może z niej skorzystać?

Ulga na ekspansję - kto może z niej skorzystać?

Podatnicy od stycznia zmagają się z wieloma zmianami w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jedną z nich jest możliwość skorzystania…

Zobacz więcej
Jak przygotować dokumenty do rozliczenia podatkowego?

Jak przygotować dokumenty do rozliczenia podatkowego?

Rozliczenie z urzędem skarbowym to obowiązkowa procedura, przez którą należy przejść w każdym roku podatkowym. Przed złożeniem wniosku warto dokładnie…

Zobacz więcej