Polski Ład został podpisany przez Prezydenta RP 16 listopada 2021 roku. Już od momentu uchwalenia Ustawy przez Sejm, budzi ona niemałe kontrowersje. Wynika to z faktu, iż nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej będą czymś, co przedsiębiorcy boleśnie odczują.
Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż Polski Ład jest ustawą, która nie bez powodu wzbudza tak wiele kontrowersji. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają w chwili obecnej do wyboru cztery formy opodatkowania, w tym dwie uproszczone (kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Po 1 stycznia 2022 roku pierwsza z wymienionych zostanie wycofana - nowe osoby nie będą mogły już z niej korzystać. Co jednak najważniejsze, ponad 700 tysięcy osób w 2019 roku rozliczało się na zasadzie podatku liniowego. To właśnie taki sposób był dla nich najbardziej opłacalny. Głównym, a zarazem najbardziej bolesnym dla przedsiębiorców założeniem ustawy jest wprowadzenie składki zdrowotnej w wysokości 4,9% od dochodu. Co ważne, nie będzie możliwości jej odliczenia. Wydawać by się mogło, że to niewielka zmiana - jak się jednak okazuje, realne obciążenie publicznoprawne przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego zwiększy się aż o 23,9%. Wspomniani “liniowcy” stracą bowiem możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku - ta zostanie podniesiona prawie czterokrotnie - z 8 000 złotych do 30 000 złotych. Kolejną zmianą jest comiesięczne wykazywanie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, które w momencie wprowadzenia Polskiego Ładu w życie stanie się koniecznością.
Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania dochodu przedsiębiorcy. Najczęściej wybierają ją osoby samodzielnie prowadzące działalność oraz wspólnicy w spółkach niebędących osobą prawną. Ogromną zaletą takiej formy jest stała stawka opodatkowania w wysokości 19%. Ta nie zmienia się w zależności od wysokości dochodu. Do tej pory przedsiębiorcy bardzo chętnie z niej korzystali. Nowe zasady związane z Polskim Ładem mogą jednak zmienić tę tendencję. Jak się bowiem okazuje, dla większości osób podatek liniowy przestanie być opłacalny. Z kwoty wolnej od podatku będą mogły teraz skorzystać jedynie osoby rozliczające się na zasadach ogólnych.
Wprowadzenie w życie Polskiego Ładu, a tym samym uniemożliwienie korzystania z karty podatkowej dla nowych osób sprawi, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą mogli wybrać jeden z trzech sposobów opodatkowania: liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub na zasadach ogólnych. Co zatem powinni zrobić “liniowcy”? Najlepiej rozważyć przejście na prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. - w takim przypadku wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, a mali podatnicy mogą być obciążeni jedynie 9% podatkiem dochodowym. Warto mieć jednak na uwadze, że wniosek należy złożyć jeszcze w tym roku. Innym rozwiązaniem jest przejście na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - w przypadku podjęcia takiej decyzji, oświadczenie należy złożyć już na początku przyszłego roku.
Jesteś przedsiębiorcą rozliczającym się w formie podatku liniowego i masz wątpliwości co do tego, jakie działania podjąć? Nie czekaj - skontaktuj się ze specjalistami, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i pomogą Ci w podjęciu możliwie jak najlepszej decyzji.
Możliwość wliczania pewnych wydatków w koszty firmowe to niesamowicie wygodne rozwiązanie. Niektórzy przedsiębiorcy nie korzystają jednak z tego przywileju dobrze…
Zobacz więcejZarówno osoby fizyczne, jak i prawne mają obowiązek płacenia podatków. Jest to kwestia, która dla wielu przedsiębiorców ze względu na…
Zobacz więcej1 lipca 2024 roku miały wejść w życie przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). 19…
Zobacz więcej