Podatek liniowy - dla kogo będzie bardziej opłacalny?

Podatek liniowy - dla kogo będzie bardziej opłacalny?

Od wielu lat istnieje w Polsce procedura, która zabiera z kieszeni podatnika sporą część jego dochodów na rzecz Skarbu Państwa. Warto wiedzieć, na czym polegają poszczególne rodzaje podatków, w tym również podatek liniowy. Dla kogo jest on opłacalny?

Czym jest podatek liniowy i jakie są jego zasady?

Podatek liniowy jest najpopularniejszą formą opodatkowania w naszym kraju. Ma wiele reguł, których należy przestrzegać, ale również ma wiele korzyści. Ten rodzaj podatku nie jest oczywiście dla wszystkich właścicieli działalności gospodarczej. Od wielu lat jego wysokość się nie zmienia i wynosi całe 19%. Jest on korzystny dla osób, które mają dość duże dochody, ponieważ jego wysokość jest taka sama i jest to niezależne od tego, ile jakaś firma zarabia pieniędzy. To właśnie odróżnia podatek liniowy od opodatkowania na zasadach ogólnych, ponieważ w tym drugim przypadku rozliczenie wykonywane jest na podstawie skali, której stawka podatkowa wynosi 17% lub 32% i jest to uzależnione od wysokości dochodów. Jak prawie wszystkie sprawy urzędowe, podatek dochodowy liniowy również ma swoje zasady. Przede wszystkim należy wiedzieć, że z tego rodzaju podatku mogą korzystać osoby, których dochody nie mają nic wspólnego z prowadzeniem gospodarstwa rolniczego, czyli prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wady i zalety podatku liniowego

Podatek liniowy ma swoje wady i zalety. Kiedy zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego opodatkowania, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, aby przeanalizować wszystkie za i przeciw. Największą zaletą podatku liniowego jest jego stałość. Niezależnie od wysokości dochodów jego stawka zawsze będzie wynosić 19%. Plusem jest również to, że koszta uzyskania przychodu są od niego odliczane. Kolejna zaleta polega na tym, że dochody rozliczane przez podatek liniowy nie są doliczane do innych dochodów rozliczanych inną metodą. To gwarantuje, że osoba płacąca podatki nie będzie zakwalifikowana do wyższego progu podatkowego. Ostatnią zaletą jest to, że podatek liniowy jest dużo łatwiejszy do wyliczenia niż inne formy. Oczywiście, jak prawie wszystkie sprawy rozliczeniowe, podatek liniowy ma swoje ciemne strony. Jedną z największych wad tego rodzaju rozliczenia jest to, że podatnikowi nie należy się ulga na dziecko, która jest jedną z najpopularniejszych w Polsce. Wadą podatku liniowego jest również to, że nie ma możliwości rozliczenia się razem z partnerem.

O czym jeszcze pamiętać wybierając biuro rachunkowe?

Kto powininen wybrać podatek liniowy?

Podatek liniowy nie jest oczywiście dla wszystkich. W takim razie dla kogo idealnie sprawdzi się ten rodzaj rozliczenia? Wybierz go wtedy, gdy:

  • Twój roczny dochód bliski jest 100 000 zł;
  • nie korzystasz z ulgi na dzieci;
  • nie korzystasz z ulgi na Internet;
  • nie rozliczasz się z dzieckiem, które samotnie wychowujesz;
  • nie rozliczasz się z żoną/mężem.

Płacenie podatków nie należy do przyjemnych, ale jest obowiązkowy. Konieczne jest poznanie zasad okołopodatkowych, aby być pewnym, że postępuje się poprawnie. Mamy nadzieję, że już wiesz, czy podatek liniowy będzie dla Ciebie dobry!

Zobacz też

Co można wliczyć w koszty firmowe?

Co można wliczyć w koszty firmowe?

Możliwość wliczania pewnych wydatków w koszty firmowe to niesamowicie wygodne rozwiązanie. Niektórzy przedsiębiorcy nie korzystają jednak z tego przywileju dobrze…

Zobacz więcej
Rozliczenia z ZUS - co warto wiedzieć?

Rozliczenia z ZUS - co warto wiedzieć?

Rozliczenia z ZUS należą do obowiązku każdego przedsiębiorcy. Jest to kwestia, która wielu bardzo stresuje. Dlatego właśnie dzisiaj przygotowaliśmy zestawienie…

Zobacz więcej
Zarządzanie personelem w małej firmie: Dlaczego warto skorzystać z doradztwa personalnego?

Zarządzanie personelem w małej firmie: Dlaczego warto skorzystać z doradztwa personalnego?

W XXI wieku praktycznie każda firma dba o rozwój swoich pracowników. Wiedza i umiejętności są w cenie, a podwyższanie kompetencji…

Zobacz więcej