Ewidencjonowanie operacji gospodarczych musi się odbywać w każdej firmie, natomiast nie wszędzie musi to wyglądać tak samo. Sposób prowadzenia księgowości zależy w dużej mierze od osiąganego rocznego przychodu oraz od formy prawnej prowadzonej działalności. Dowiedz się, kiedy powinieneś zacząć korzystać z pełnej księgowości.
Pełna księgowość to bardzo precyzyjny i stosunkowo skomplikowany system ewidencyjny - wynika to głównie z faktu, iż składa się na niego cała masa operacji wykonywanych w firmie. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na szerokie monitorowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Polega na szeroko pojętym prowadzeniu ksiąg rachunkowych, czyli dzienników, ksiąg głównych i pomocniczych, zestawienia obrotów i sald, a także wykazu składników aktywów i pasywów. Wydawać by się mogło, że jest tego bardzo dużo, ale każdy z tych elementów jest szalenie potrzebny. Przedsiębiorca prowadzący pełną księgowość ma również obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, takich jak bilans, czy też rachunek zysków i strat. Odpowiednie zarządzanie każdym z tych dokumentów wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, dlatego zdecydowana większość firm decyduje się na rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym.
Precyzyjny system ewidencyjny nie dotyczy wszystkich, ale są firmy, które są zobowiązane do jego prowadzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o spółkach kapitałowych prawa handlowego oraz spółkach osobowych prawa handlowego - konieczność prowadzenia pełnej księgowości wynika w tym przypadku z faktu, iż przy tych rodzajach działalności występuje obowiązek posiadania stale aktualizowanych ksiąg rachunkowych. To jednak nie wszystko - pełna księgowość dotyczy również tych przedsiębiorców, których roczne przychody netto przekroczyły równowartość dwóch milionów euro. W drugim przypadku nie ma znaczenia rodzaj działalności, jaką prowadzą, a jedynie kwoty, którymi obracają.
Jak dobrze wiadomo, nie każde przedsiębiorstwo korzysta z pełnej księgowości i jest to jak najbardziej dopuszczalne. Osobom fizycznym, spółkom osób fizycznych oraz spółdzielniom socjalnym, których roczny przychód nie przekracza równowartości dwóch milionów euro przysługuje księgowość uproszczona. Jest to najłatwiejsza forma rozliczenia, jaką może stosować osoba prowadząca działalność gospodarczą. Świetnie sprawdza się u nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzić swoją firmę oraz - czysto teoretycznie - może być prowadzona na własną rękę. Na czym polega dokładnie? W tym przypadku dokumentacja jest prowadzona w ograniczonym zakresie - tego typu przedsiębiorców obowiązuje karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów oraz ryczałt ewidencjonowany.
Prowadzenie pełnej księgowości w konkretnych przypadkach jest konieczne, ale nie należy do najłatwiejszych zadań. Taki system rachunkowości wymaga bardzo dużego nakładu pracy oraz ogromnej wiedzy związanej ze stale zmieniającymi się przepisami. Jeśli szukasz biura rachunkowego w Poznaniu, które kompleksowo zajmie się Twoim przedsiębiorstwem, dobrze trafiłeś - KFA Accounting to zespół samych ekspertów w swoim fachu.
Większość przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych firmy. Jest to uzasadnione źródło kosztów, a dzięki ich…
Zobacz więcejRozliczenie z urzędem skarbowym to obowiązkowa procedura, przez którą należy przejść w każdym roku podatkowym. Przed złożeniem wniosku warto dokładnie…
Zobacz więcejDla kogo dobrym rozwiązaniem będzie mała księgowość? Dzisiaj wskażemy, którzy przedsiębiorcy mogą wybrać prowadzenie tej uproszczonej formy, a także, jakie…
Zobacz więcej