Mała księgowość - dla kogo będzie odpowiednia?

Mała księgowość - dla kogo będzie odpowiednia?

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie mała księgowość? Dzisiaj wskażemy, którzy przedsiębiorcy mogą wybrać prowadzenie tej uproszczonej formy, a także, jakie obowiązki są z tym związane.

Czym jest mała księgowość?

Mała księgowość nazywana jest też uproszczoną księgowością. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie małym przedsiębiorcom, które zdecydowanie ułatwia im prowadzenie działalności i jej rozliczanie. Najczęściej przyjmuje ona formę Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Przede wszystkim powinny być w niej uwzględnione różnego rodzaju operacje gospodarcze, jak zakupy, wynagrodzenia czy też przychody z różnych tytułów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa konieczne jest też prowadzenie ewidencji, a dokładniej ewidencji:

  • wyposażenia,
  • sprzedaży
  • środków trwałych
  • wartości prawnych i niematerialnych
  • kart przychodów pracowników
W zależności od charakteru firmy konieczne może być też prowadzenie różnego rodzaju ewidencji dodatkowych. Co ważne, od początku 2018 nie ma obowiązku zgłaszania do Urzędu Skarbowego informacji o prowadzeniu Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Dla kogo mała księgowość?

Jak już zostało wspomniane, mała księgowość to rozwiązanie kierowane do tych najmniejszych firm, a mianowicie małych i mikro przedsiębiorców. Najważniejszym wymogiem jest to, aby przychód z poprzedniego roku nie przekraczał dwóch milionów euro. Skorzystać z omawianej formy i mogą osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółki: jawne, partnerskie i cywilne. Ze względu na fakt, że prowadzenie tego typu księgowości jest stosunkowo proste wiele osób decyduje się na samodzielne zajmowanie się nią samemu, z wykorzystaniem różnego rodzaju programów, co jednak pochłania dużą ilość czasu. Drugą opcją jest zatrudnienie księgowej, co jednak w przypadku tych najmniejszych firm jest zwyczajnie nieopłacalne. Dlatego, warto jest rozważyć powierzenie zadań wykwalifikowanemu biuru rachunkowemu.

Mała księgowość, a formy rozliczenia

Istnieją różne możliwości rozliczania się dla osób, które prowadzą małą księgowość. Dwie pierwsze związane są z koniecznością prowadzenia wspomnianej już dzisiaj Księgi Przychodów i Rozchodów, a mianowicie na myśli mamy tutaj podatek liniowy i podatek na zasadach ogólnych. Ciekawym i często opłacalnym rozwiązaniem jest też rozliczanie się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, gdzie podatek płacony jest wyłącznie na podstawie przychodów, a stawka ryczałtu zależna jest od branży. Inną, mniej znaną opcją jest tak zwana karta podatkowa, w przypadku której nie ma jako takiego obowiązki prowadzenia księgowości, z wyjątkiem przechowywania i wystawiania takich dokumentów jak faktury.

Mała księgowość bez wątpienia jest pewnym ułatwieniem dla prowadzących działalność gospodarczą. Musimy jednak pamiętać, że prawo podlega niemal ciągłym zmianom, dlatego właśnie warto jest korzystać z wykwalifikowanego wsparcia.

Zobacz też

Sprzedaż samochodu firmowego - co musisz wiedzieć?

Sprzedaż samochodu firmowego - co musisz wiedzieć?

Większość przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych firmy. Jest to uzasadnione źródło kosztów, a dzięki ich…

Zobacz więcej
Okres wypowiedzenia - czy można skrócić?

Okres wypowiedzenia - czy można skrócić?

W życiu zawodowym zdarza się wiele okoliczności, które zmuszają pracowników lub ich pracodawców do rozwiązania umowy. Takie sytuacje nie należą…

Zobacz więcej
Czy osoba fizyczna może mieć więcej niż jedną działalność?

Czy osoba fizyczna może mieć więcej niż jedną działalność?

Najprostszą i najbardziej popularną formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jedna osoba może mieć tylko jeden wpis do CEIDG,…

Zobacz więcej