Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że jego firma może zostać skontrolowana. Aby weryfikacja przebiegła prawidłowo, konieczne jest zachowanie porządku w dokumentacji i przestrzeganie przepisów prawa.
Urząd Skarbowy jest organem, który przeprowadza kontrole najczęściej. Dotyczą one wywiązywania się z obowiązków podatkowych VAT i PIT. Urząd powinien powiadomić firmę o zamiarze wszczęcia kontroli minimum 7 dni przed jej planowanym rozpoczęciem. Należy mieć jednak na uwadze, że informacja o takim zamiarze nie zawsze jest przekazywana. Przedsiębiorca nie jest o niej zawiadamiany wtedy, gdy kontrola dotyczy prawidłowości wysokości zwrotu lub zapłaty podatku VAT, dotyczy niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej lub gdy ma zostać wszczęta z powodu popełnienia przestępstwa. Kontrolujący ma prawo między innymi do wstępu do siedziby firmy, żądania informacji i wyjaśnień, żądania okazania dokumentów, czy też legitymowania poszczególnych osób.
Urząd celno-skarbowy przeprowadza kontrole dotyczące przestępstw ekonomicznych, szarej strefy, wyłudzeń dużych kwot podatkowych, czy podatku akcyzowego. Można powiedzieć więc, że organ ten zajmuje się sprawami o większym znaczeniu dla budżetu państwa. Tego typu kontrola powinna zakończyć się w terminie do trzech miesięcy od dnia jej wszczęcia. Osoby wykonujące kontrolę mają w tym przypadku prawo do żądania udostępniania akt, ewidencji, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych ze sprawą, a także do przesłuchiwania kontrolowanego/świadków oraz do przeszukiwania lokali.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić inspekcję dotyczącą prawidłowości terminu zgłoszeń do ZUS, wysokości wpłacanych i wypłacanych składek oraz sprawdzającą, czy wszystkie osoby zostały zgłoszone do ubezpieczenia.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest uprawniona do sprawdzania, czy kontrolowany ma prawo być objęty ubezpieczeniem KRUS oraz czy ubezpieczeni prowadzą działalność rolniczą.
Organ koncesyjny to urząd zajmujący się danym obszarem. Tego typu organ może przeprowadzić kontrolę w zakresie przestrzegania warunków wykonywania działalności gospodarczej, czy też zgodności wykonywanej działalności z udzieloną koncesją.
Poza wcześniej wspomnianymi organami, do kontroli ma prawo również Sanepid, Inspekcja Handlowa, Główny Inspektorat Weterynarii, Straż Graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy, czy też Państwowa Straż Pożarna.
Kontrola, choć jest wydarzeniem stresującym, jest rzecz jasna w pewien sposób regulowana na korzyść przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że nie powinna być ona wszczęta później niż po upływie 30 dni od dnia zawiadomienia. Zasada ta nie dotyczy rzecz jasna przypadków, w których jest to działanie niezapowiedziane. Inspekcja może zostać rozpoczęta jedynie po okazaniu legitymacji służbowej lub dostarczeniu upoważnienia. Wobec kontroli jak najbardziej można wnieść sprzeciw - należy to zrobić w terminie trzech dni od dnia jej rozpoczęcia.
W przypadku, gdy któryś z powyższych organów zdecyduje się na przeprowadzenie kontroli w Twojej firmie, pamiętaj, że nie mogą być ona wykonana dowolnie, a jedynie według wcześniej przeprowadzonej analizy. Ponadto, cały proces powinien przebiegać zgodnie z ogólnodostępnymi procedurami. Jeśli czujesz, że weryfikacja przebiega nieprawidłowo, zgłoś się do KFA Accounting.
Kwestia form opodatkowania oraz ich ewentualnej zmiany spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Zasady działania są dla wielu jeszcze bardziej…
Zobacz więcejJednym ze sposobów opodatkowania dochodów, które są często wybierane przez przedsiębiorców, jest ryczałt ewidencjonowany. Wiążą się z nim określone zasady,…
Zobacz więcejZarówno osoby fizyczne, jak i prawne mają obowiązek płacenia podatków. Jest to kwestia, która dla wielu przedsiębiorców ze względu na…
Zobacz więcej