Ewidencjonowanie operacji gospodarczej firmy to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Istnieją jednak różne sposoby rejestrowania tych działań. Należy wyróżnić przede wszystkim księgowość uproszczoną oraz pełną. Nie wiesz, która z opcji obowiązuje Twoje przedsiębiorstwo? Sprawdź, w jaki sytuacjach pełna księgowość staje się obowiązkowa.
Pełna księgowość jest najbardziej skomplikowaną i rozbudowaną formą rozliczania się z operacji gospodarczych przedsiębiorstwa. Praktycznie każde zdarzenie podlega ewidencjonowaniu. Ze względu na tą zawiłość większość dużych i dochodowych firmy decyduje się na korzystanie z usług księgowych. Celem tego systemu jest zapobieganie nieuczciwym operacjom finansowym i zapewnienie transparentności podmiotów osiągających duże dochody.
Operacje gospodarcze są ujawniane w księgach rachunkowych. W ich składzie należy wyróżnić księgę główną, księgi pomocnicze, dzienniki, wykazy aktywów oraz pasywów określane czasem mianem inwentarza, a także zestawienia sald i obrotów księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości obejmuje szereg podmiotów bez względu na ich przychody. Są to przede wszystkim: spółki handlowe, cywilne, z o.o., komandytowe, komandytowo-akcyjne, jednostki funkcjonujące na podstawie ustawy prawo bankowe, na zasadach działalności ubezpieczeniowej. Poza tym - samorządy (gminne, wojewódzkie, powiatowe) oraz jednostki i zakłady budżetowe, a także podmioty działające na bazie dotacji i subwencji.
W przypadku pozostałych jednostek, pełna księgowość obowiązuje je wówczas, gdy przekroczą odgórnie wskazany limit przychodów. Wynosi on 2 000 000 euro. Wszystkie inne podmioty mogą rozliczać się poprzez kartę podatkową, ryczałt lub podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Proces przejścia na pełną księgowość składa się z kilku wyróżnionych kroków:
Jeśli dotyczy Cię obowiązek przejścia na pełną księgowość, koniecznie skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym, aby uzyskać profesjonalne poradnictwo.
Wiele przedsiębiorców coraz częściej decyduje się na rozliczanie się z kontrahentami za pomocą umowy barterowej. Nie jest to więc wynagrodzenie…
Zobacz więcejWiele osób decyduje się zakładać jednoosobową działalność gospodarczą. Samozatrudnienie to często najlepsza opcja na rozpoczęcie kariery i wysokie zarobki. Początki…
Zobacz więcejEwidencjonowanie operacji gospodarczych musi się odbywać w każdej firmie, natomiast nie wszędzie musi to wyglądać tak samo. Sposób prowadzenia księgowości…
Zobacz więcej