Jakie zmiany w przepisach podatkowych zaskoczą przedsiębiorców w 2023 roku?

Jakie zmiany w przepisach podatkowych zaskoczą przedsiębiorców w 2023 roku?

Już w 2022 roku nastąpiła rewolucja w regulacjach podatkowych. Zmiany dotknęły w szczególności przedsiębiorców. Rok 2023 to czas kolejnej aktualizacji obowiązków podatkowych. Najwięcej zmian zaszło w obrębie PIT i CIT, jednak w większości doprecyzowują one jedynie już istniejące przepisy. O czym warto wiedzieć, aby nie dać się zaskoczyć na koniec roku podatkowego?

Podatek dochodowy w 2023 roku od osób prawnych

Przedsiębiorcy w 2023 roku powinni wiedzieć, jakie zmiany w przepisach podatkowych dotyczą osób prawnych. Pierwszą kwestią jest wydłużenie okresu oświadczenia płatnika WH-OSC o spełnieniu warunków, które są wymagane do uniknięcia pobierania podatku. Przed nowelizacją przepisów termin ten wynosił 2 miesiące. Obecnie osoby prawne mają na złożenie oświadczenia czas aż do końca roku podatkowego. Kolejna istotna zmiana dotyczy ryczałtu od dochodów kapitałowych, czyli tzw. estoński CIT. Nowe regulacje podatkowe wskazują, że termin zapłaty upływa z końcem trzeciego miesiąca roku podatkowego. Warto uściślić jaki zakres czasowy mają nowe przepisy nakładające zmienione obowiązki podatkowe na przedsiębiorców. Dotyczą one transakcji, które zawarto po dniu 31.12.2020 i rozpoczętych (ale nie zakończonych) przed 01.01.2021.

VAT - najważniejsze zmiany:

Nowe regulacje podatkowe dotyczą też podatku VAT. Umożliwiono tworzenie grup VAT. Jest to rozwiązanie gwarantujące pewne ulgi podatkowe dla firm. Wiąże się bowiem ze znacznym uproszczeniem rozliczeń, a transakcje dokonywane między podmiotami należącymi do grupy nie są obciążone podatkiem VAT. Takie grupy mogą być tworzone jedynie przez podmioty gospodarcze, których siedziba znajduje się na terenie Polski, a także przedsiębiorstwa zagraniczne, dysponujące oddziałem zlokalizowanym w Polsce. Nowe regulacje podatkowe wprowadzają też system e-faktur. Aktualnie jest on prowadzony jedynie na zasadzie dobrowolności. Jednak w 2024 roku wszyscy płatnicy VAT będą zobligowani do korzystania z tego systemu.

Inne zmiany ważna dla przedsiębiorców:

Zmiany, które objęły podatki w 2023 roku, wiążą się też z odroczeniem wejścia w życie zmian w limitach płatności gotówkowych. Niższy limit płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami będzie obowiązywał dopiero w 2024 roku. Limit ten będzie niższy - z 15 tysięcy spadnie jedynie do 8 tysięcy. Dodatkowo, wprowadzony zostanie limit dokonywania płatności gotówką przez konsumentów na rzecz przedsiębiorców. Będzie wynosił 20 tysięcy. Ważną zmianą, o której powinny pamiętać osoby prowadzące działalność gospodarczą, jest zniesienie obowiązku składania informacji o wierzytelnościach i zobowiązaniach wpływających na wysokość podstawy obliczenia straty, które wynikają z transakcji handlowych, podczas składania zeznania podatkowego.

Zmiany podatkowe, które wejdą w życie w 2023 roku, w znacznym stopniu wpłyną na praktyczne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Ważne jest więc dokładne zapoznanie się z nimi i przeanalizowanie ich pod kątem formy prawnej danej działalności gospodarczej.

Zobacz też

Faktura wystawiona w obcej walucie - jak ewidencjonować transakcje sprzedaży?

Faktura wystawiona w obcej walucie - jak ewidencjonować transakcje sprzedaży?

W dzisiejszych czasach powszechne jest, że wiele firm współpracuje z zagranicznymi klientami. Kontrahenci często decydują się na opłacenie drugiej strony…

Zobacz więcej
Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu własnej firmy?

Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu własnej firmy?

Założenie firmy na własną rękę jest możliwe, ale jest dużym wyzwaniem - szczególnie dla osób, które decydują się na to…

Zobacz więcej
Księgi rachunkowe - z jakich elementów się składają?

Księgi rachunkowe - z jakich elementów się składają?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są nie tylko spółki handlowe, lecz też w zależności od…

Zobacz więcej