Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów jest bardzo ważne - pozwala na uzyskanie mniejszej podstawy do opodatkowania. Jakie są podstawowe zasady rozliczania kosztów? Czym różnią się deklaracje składane przez osoby fizyczne i przedsiębiorców? Jakie są źródła przychodów, od których można odliczyć koszty?
Rozliczenie kosztów podatkowych dotyczy wszystkich osób rozliczających się z Urzędem Skarbowym na podstawie podatku liniowego lub na zasadach ogólnych. Pracodawcy są zobowiązani do zastosowania kosztów uzyskania przychodu podczas ustalania zaliczki na podatek pochodzący z wynagrodzenia pracownika. Nieco inaczej wygląda kwestia dotycząca osób wykonujących pracę na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Wówczas koszty oblicza się na podstawie 20% przychodu, od którego odejmuje się wartość składek wpłaconych w danym miesiącu na ubezpieczenie społeczne. Warto pamiętać o tym, że zasady rozliczania kosztów są różne w zależności od podstawy, którą może być m.in. umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie, a także prawa autorskie, pełnienie obowiązków obywatelskich czy zarządzanie i członkostwo w radach.
Jakie są podstawowe formularze PIT, o których warto wiedzieć, aby nie popełnić błędu podczas dokonywania rozliczenia?
• PIT-28 – składają go osoby prowadzące działalność opodatkowaną ryczałtem.
• PIT-37 – jest przeznaczony dla osób uzyskujących przychody na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy zlecenie.
• PIT-36 – działalność opodatkowana na zasadach ogólnych, przychody z najmu, dzierżawy, działalność ewidencjonowana - to niektóre z sytuacji, w których należy złożyć pit-36.
• PIT-38 – związany jest z przychodami mającymi źródło z instrumentami finansowymi, papierami wartościowymi, akcjami i udziałami w spółkach z osobowością prawną.
• PIT-OP – ta deklaracja dotyczy rencistów oraz emerytów. Osoby te składając PIT-OP mają prawo do przekazania 1,5% na organizację pożytku publicznego.
Koszty uzyskania przychodów dla przedsiębiorców można najprościej zdefiniować jako wydatki poniesione w ramach działalności gospodarczej, które nie mają osobistego charakteru. Co można do nich zaliczyć? Najpopularniejsze wydatki zaliczane do kosztów podatkowych to m.in. zakup urządzeń elektronicznych (komputer, smartfon), prowadzenie strony internetowej, korzystanie z usług księgowych, opłaty bankowe, czy koszty zakupu oprogramowań niezbędnych do wykonywania obowiązków zawodowych. Aby móc rozliczyć wskazane koszty, należy posiadać odpowiednią dokumentację. Mogą to być m.in. faktury, paragony czy imienne bilety.
Ważne jest prawidłowe rozliczanie kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu możliwe jest bowiem pomniejszenie dochodu, który podlega opodatkowaniu. Przepisy w tej kwestii są dość złożone, dlatego warto je dokładnie przeanalizować, aby móc rozliczyć się najbardziej korzystnie.
Czym jest ryczałt ewidencjonowany? Kto może korzystać z tej formy opodatkowania? Jest ona niewątpliwie z wielu powodów atrakcyjna, jednak niesie…
Zobacz więcejProwadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami wykraczającymi poza pracę merytoryczną, obsługiwanie klientów czy kontrolowanie procesów produkcji.…
Zobacz więcejFaktura korygująca stanowi pewien ratunek, kiedy w tego typu dokumentacji pojawi się błąd. Prawo dopuszcza kilka sytuacji, kiedy można ją…
Zobacz więcej