Jak przygotować dokumenty do rozliczenia podatkowego?

Jak przygotować dokumenty do rozliczenia podatkowego?

Rozliczenie z urzędem skarbowym to obowiązkowa procedura, przez którą należy przejść w każdym roku podatkowym. Przed złożeniem wniosku warto dokładnie zorientować się jak zorganizować dokumenty podatkowe, aby rozliczenie podatkowe zostało wykonane poprawnie.

Deklaracje papierowe czy elektroniczne?

Przed przygotowaniem dokumentów podatkowych warto rozważyć dostępne formy składania deklaracji. Obecnie możliwe jest złożenie ich zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i elektronicznej. Jeśli nie ma regulacji szczególnej, każdy podatnik ma prawo do wyboru opcji, która najbardziej mu odpowiada. Kwestią budzącą wiele wątpliwości jest podpisanie deklaracji składanej przez internet. Można dopełnić tej formalności za pomocą podpisu kwalifikowanego, podpisu elektronicznego na Portalu Podatkowym lub weryfikowanego certyfikatem celnym, a także podpisem zaufanym lub osobistym. A jakie dokumenty do rozliczenia należy dołączyć do deklaracji? Poza wnioskiem Urzędowi Skarbowemu należy przedłożyć zawsze dokumenty świadczące o odliczeniach z tytułu różnych ulg, m.in. prorodzinnych, rehabilitacyjnych, czy odliczeń na podstawie darowizn.

Kroki do rozliczenia podatkowego

Jak wypełnić deklarację podatkową? Decydując się na formę elektroniczną, można tego dokonać za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-deklaracje, a także Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Z kolei tradycyjna forma polega na wydrukowaniu dedykowanego formularza, wypełnieniu go i przesłaniu za pośrednictwem poczty. Przed dokonaniem rozliczenia podatkowego warto przeanalizować kilka ważnych kwestii. Najważniejsze z nich to kwota wolna od podatku, możliwość skorygowania dokonanej deklaracji, a także konieczność dochowania terminów. Czas, w którym deklaracji musi zostać złożona, jest inny w zależności od rodzaju opłacanego PIT-u.

Rozliczenie podatkowe - PIT, CIT, VAT

Zastanawiając się nad tym jak zorganizować dokumenty podatkowe, nie można pominąć kwestii specyficznych wymogów charakterystycznych dla danego rodzaju rozliczenia.

PIT - to podatek od osób fizycznych, rozliczany jest w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika. Może zostać złożony przez system internetowy, a wymagane dokumenty to wniosek oraz zaświadczenia o ulgach.

CIT - to podatek dochodowy od osób prawnych. Składany jest według adresu siedziby, który wynika odpowiedniego rejestru lub statutu. Poza złożeniem zeznania CIT należy złożyć też sprawozdanie finansowe oraz o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego.

VAT - VAT można rozliczać miesięcznie lub kwartalnie. Podatnicy dokonujące transakcji z innymi krajami UE muszą dą swojej deklaracji dołączyć elektroniczną informację VAT-UE.

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym wymagają dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności. Jest to niezwykle istotne - błędy mogą bowiem wiązać się z uciążliwymi i dotkliwymi karami.

Zobacz też

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w księgowości firmy?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w księgowości firmy?

Księgowość dobrze prosperującej firmy to zagadnienie bardzo skomplikowane, dlatego niekiedy pojawiają się błędy. Jak się jednak okazuje, nie tylko przedsiębiorstwa…

Zobacz więcej
Faktura korygująca - kiedy ją wystawiamy?

Faktura korygująca - kiedy ją wystawiamy?

Faktura korygująca stanowi pewien ratunek, kiedy w tego typu dokumentacji pojawi się błąd. Prawo dopuszcza kilka sytuacji, kiedy można ją…

Zobacz więcej
Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mają obowiązek płacenia podatków. Jest to kwestia, która dla wielu przedsiębiorców ze względu na…

Zobacz więcej