Faktura korygująca stanowi pewien ratunek, kiedy w tego typu dokumentacji pojawi się błąd. Prawo dopuszcza kilka sytuacji, kiedy można ją wystawić. Jak jednak wyglądają kwestie prawne dotyczące korekt? Zapraszamy do lektury.
Faktura korygująca jest dokumentem służącym do tego, aby poprawić błędy, które z różnych powodów mogły się pojawić na pierwszej, głównej fakturze. Konieczne jest wystawienie tego typu dokumentu chociażby w sytuacji, gdy zmieniła się kwota podatku lub też podstawa opodatkowania. Obowiązkowe będzie to też, gdy klient oddał towar lub też w momencie, gdy z różnych powodów musimy zwrócić część pieniędzy. Oczywiście kwalifikują się tutaj też różnego rodzaju błędy. Co powinno się znajdować na fakturze korygującej? Wymienimy między innymi:
Zasadniczo, przepisy prawa nie określają jednoznacznie, w jakim terminie należy wystawić fakturę korygującą. Dobrze jest jednak przyjąć, że należy zrobić to tak szybko, jak pojawi się informacja, że taki dokument będzie potrzebny. Mówiliśmy już o przesłankach do wystawienia korekty, jednak jak to konkretnie wygląda w praktyce? W jakich okolicznościach korektę zwyczaje się wystawia? Chociażby gdy nadawca zwraca towar lub też gdy planujemy udzielić rabatu już po wystawieniu faktury, np. ze względu na to, że zakup okazał się niepełnowartościowy. Warto też dodać, że jest ona wystawiana, gdy zwracane są przedpłaty zaliczki czy też raty. Bardzo ważne jest, że poza pewnymi wyjątkowymi sytuacjami, mamy obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę towarów czy usług.
Wystawienie faktury korygującej jest czymś naprawdę prostym, w zależności od programu, z którego korzystamy wystarczy zazwyczaj po otwarciu dokumentów wcisnąć ”wystaw korektę”. Jak jednak wygląda kwestia jej księgowania? Zasadniczo wygląda jak księgowanie zwykłej faktury w Księdze Przychodów i Rozchodów. Musimy jednak uwzględnić powody wystawienia korekty, terminy z nią związane i kwoty zwrotu. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest tutaj korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, jak KFA Accounting.
Możliwość wystawienia faktury korygującej to bez wątpienia rozwiązanie bardzo przydatne. Pamiętajmy tylko o tym, kiedy prawo dopuszcza korektę oraz co na niej powinno się znaleźć.
Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że jego firma może zostać skontrolowana. Aby weryfikacja przebiegła prawidłowo, konieczne jest zachowanie…
Zobacz więcejKsięgowość to bardzo ważny dział w przypadku każdej firmy. Już na początku prowadzenia działalności warto jest zastanowić się nad powierzeniem…
Zobacz więcej1 lipca 2024 roku miały wejść w życie przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). 19…
Zobacz więcej