Czym jest ryczałt ewidencjonowany? Kto może korzystać z tej formy opodatkowania? Jest ona niewątpliwie z wielu powodów atrakcyjna, jednak niesie ze sobą też pewne obowiązki. Dzisiaj podstawowe informacje o ryczałcie.
Ryczałt ewidencjonowany stanowi uproszczoną formę opodatkowania. Główną zasadą wskazanej metody jest to, że rozliczamy się wyłącznie od uzyskanego przychodu, co zabiera możliwość odliczania kosztów jego uzyskania. Zgodnie z przepisami prawa, obecnie stawki procentowe ryczałty wynoszą: 17%, 15%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3,0%, 2,0% - to, która nas obowiązuje zależna jest między innymi od branży, jaką się zajmujemy, lecz również ważną rolę odgrywają w tym przypadku dochody. Warto jest również wspomnieć, że jednak nie każdy ma możliwość rozliczać się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Musimy wskazać, między innymi, tutaj:
Zastanawiasz się, czy możesz rozliczać się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany? Lista zawodów i działalności, które mają możliwość korzystać ze wskazanej opcji jest długa. Pierwszą grupą, o jakiej musimy wspomnieć są osoby, które prowadzą samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą i, których kwota przychodów za ubiegły rok nie przekracza 2 000 000 euro. Ważne jest też, aby nie korzystali oni z karty podatkowej. Inną kwestią, którą również możemy tutaj wskazać jest uzyskanie przychodu z tytułu najmu, dzierżawy czy poddzierżawy, jeśli umowa nie jest zawierana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jest też wspomnieć, że na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego rozliczają się duchowni, którzy reprezentują wyznania uznane przez obowiązujące przepisy, czyli między innymi księża katoliccy, lecz nie tylko oni.
Oczywiście, rozliczanie się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego niesie ze sobą wiele zalet, lecz jednocześnie narzuca pewne obowiązki. Konieczne jest zgłoszenie tego faktu do Urzędu Skarbowego, zanim rozpoczniemy prowadzić firmę. Przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej księgowości, w formie ewidencji przychodów. Warto jest tutaj podkreślić, że konieczne jest zatrzymywanie dowodów zakupu, które mogą być sprawdzane w czasie kontroli skarbowej. Warto też dodać, że konieczne jest zawiadomienie Urzędu Skarbowego o tym, że biuro rachunkowe prowadzi naszą księgowość.
Ryczałt ewidencjonowany jest zdecydowanie prostszą formą prowadzenia księgowości, pamiętajmy jednak, że nie jest on skierowany dla wszystkich, dlatego warto jest skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą, a tacy właśnie pracują w naszym biurze!
Każdy, kto chce otworzyć swój własny biznes, staje przed niełatwym wyborem dotyczącym formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to jedna z…
Zobacz więcejKsięgowość dobrze prosperującej firmy to zagadnienie bardzo skomplikowane, dlatego niekiedy pojawiają się błędy. Jak się jednak okazuje, nie tylko przedsiębiorstwa…
Zobacz więcejW życiu zawodowym zdarza się wiele okoliczności, które zmuszają pracowników lub ich pracodawców do rozwiązania umowy. Takie sytuacje nie należą…
Zobacz więcej