Czy biuro rachunkowe ma obowiązek udzielenia komornikowi informacji o klientach?

Czy biuro rachunkowe ma obowiązek udzielenia komornikowi informacji o klientach?

Zdarza się, że komornik domaga się od biura rachunkowego informacji o klientach. Co zrobić w takich okolicznościach, i jakie przywileje posiada biuro rachunkowe? Dzisiaj więcej o tym, jak wyjść z tego typu sytuacji.

Podstawy pracy komornika

W jakich okolicznościach komornik może wymagać od biura rachunkowego podania informacji na temat jego klienta? Jest to zazwyczaj związane z sytuacją, gdy przeciwko jednemu z klientów toczy się postępowanie komornicze i od biura rachunkowego jako uczestnika postępowania wymaga się złożenia wyjaśnień. Podstawą prawną ku temu jest 761 artykuł kodeksu postępowania cywilnego. Konieczne jest jednak podkreślenie, że celem kontaktu z biurem rachunkowym nie jest to, aby dało ono całkowite informacje na temat tego, co posiada dłużnik, ponieważ do tego stosowane są inne kroki, a mianowicie ujawnienie majątku, o które wierzyciel występuje zazwyczaj w sytuacji, gdy postępowanie komornicze okazuje się nieskuteczne. Obowiązkiem biura rachunkowego jest udzielenie tylko niezbędnych doniesień. Co jednak przez to się dokładnie rozumie? Kwestia ta wzbudza wiele kontrowersji.

Biuro rachunkowe i postępowanie egzekucyjne

Informacje, których oczekuje komornik muszą być niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia postępowania oraz adekwatne zaistniałej sytuacji - komornik nie może na przykład oczekiwać, że dowie się od biura, ile dłużnik zarabia. Biuro rachunkowe zazwyczaj jest zobowiązane do udostępnienia takich danych, jak te dotyczące identyfikacji składników majątek, czyli prościej mówiąc, czy zajmowany przedmiot lub też nieruchomość należą do dłużnika. Warto też zaznaczyć, w jakiej formie wszystko to ma być przekazane, ponieważ czasami wystarczy ustne złożenie wyjaśnień, jednak zazwyczaj wymagane jest sporządzenie pisemnych zaświadczeń (o czym więcej później). Warto jest dodać, że za nieudzielenie informacji grozi kara grzywny do 2 tysięcy złotych. Wielu może zastanawiać, co z RODO? Wspomniana regulacja nie zwalnia z obowiązku udzielenia informacji na potrzeby toczącego się postępowania. Są jednak sytuacje, gdy biuro nie ma obowiązku podawać żadnych danych, a mianowicie:

  • gdy udzielić informacji ma osoba spowinowacona lub spokrewniona z dłużnikiem,
  • gdy świadek może zostać narażony na odpowiedzialność karną lub inną szkodę.

Wynagrodzenie od komornika

Jak już zostało wcześniej wspomniane, informacje mogą być przekazane zarówno ustnie, jak i pisemnie. Druga wymieniona forma może powodować problemy, szczególnie gdy komornik oczekuje od biura sporządzenia konkretnych wykresów czy zestawień, co przecież wymaga czasu. Chociaż biuro nie może odmówić to ma prawo oczekiwać wypłacenia wynagrodzenia z tego tytułu. Są różne metody, na podstawie których oblicza się stawkę. Tego typu rozliczenia mogą być sporządzane w oparciu o liczbę stron, które posiadają raporty (przy czym za stronę rozumie się 1125 znaków). Stawki tutaj wahają się od 10-40 złotych za stronę.

Udzielenie informacji na temat klientów jest obowiązkiem biura rachunkowego. Za jego niedotrzymanie może grozić kara finansowa. Warto jest jednak pamiętać o swoich przywilejach.

Zobacz też

Jakie są konsekwencje błędnie wypełnionego PIT?

Jakie są konsekwencje błędnie wypełnionego PIT?

Deklaracje podatkowe to temat, który dotyka niemalże każdego z nas. Co roku kwestia związana z rozliczaniem PIT budzi wiele emocji,…

Zobacz więcej
Najczęstsze sytuacje, w których przyda Ci się ubezpieczenie domu

Najczęstsze sytuacje, w których przyda Ci się ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu to podstawa - każdy gospodarz powinien o to zadbać. Wbrew pozorom, sytuacje, w których przydać się może ubezpieczenie…

Zobacz więcej
Powody, dla których powinieneś wykupić ubezpieczenie na życie

Powody, dla których powinieneś wykupić ubezpieczenie na życie

Nie ma wątpliwości, że wykupienie ubezpieczenia to mądra i rozważna decyzja. Wybierając ubezpieczenie na życie i zdrowie, zabezpieczamy się w…

Zobacz więcej