Co musisz wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym?

Co musisz wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym?

Jednym ze sposobów opodatkowania dochodów, które są często wybierane przez przedsiębiorców, jest ryczałt ewidencjonowany. Wiążą się z nim określone zasady, jednak są one uproszczone w stosunku do innych form rozliczeń. Co warto wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym, jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Kto może korzystać z tej formy opodatkowania?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Jedną z podstawowych form opodatkowania działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że uwzględnia się w nim jedynie przychody, ale rozliczenie nie obejmuje kosztów. Dla wielu firm takie rozwiązanie nie jest korzystne. Rodzaje działalności, które charakteryzują się dużymi kosztami jej prowadzenia, zdecydowanie nie korzystają na rozliczaniu się w formie ryczałtu. Dodatkowo, przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze brak możliwości odliczania ulgi prorodzinnej oraz korzystania ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem - dlatego ryczałt najlepiej sprawdza się w firmach prowadzonych przez singli.

Podatkowe zalety ryczałtu ewidencjonowanego

Ostatnie nowelizacje ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z dnia 20 listopada 1998 r. sprawiły, że coraz większa rzesza przedsiębiorców zaczęła się rozliczać w tej formie. Podatkowe zalety ryczałtu ewidencjonowanego objęły bowiem kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, należy zaliczyć do nich możliwość skorzystania z niskich stawek podatkowych oraz opłacania zaliczek w systemie kwartalnym. Przedsiębiorcy doceniają też uproszczone formalności. Zdecydowanie łatwiejsze jest tu prowadzenie ewidencji przychodów, a także zniesiony jest obowiązek składania deklaracji i zeznań podatkowych. A dla kogo zasady ryczałtu są najbardziej korzystne? Przede wszystkim dla osób prowadzących działalność o niskich kosztach. Z pewnością nad tą formą opodatkowania mogą zastanowić się też przedsiębiorcy, którzy chcą otrzymać kredyt podatkowy i ograniczyć koszty księgowe.

Kto może korzystać z ryczałtu?

Istnieje ściśle określony spis osób, które mają prawo do rozliczania się w formie ryczałtu. Kto może korzystać z ryczałtu?

  1. spółki cywilne – których wspólnicy to osoby fizyczne;
  2. spółki jawne – których wspólnicy to osoby fizyczne;
  3. osoby fizyczne – które osiągają przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej;
  4. przedsiębiorstwa w spadku.

Istnieje też sztywne wymaganie dotyczące górnego limitu przychodów. Wynosi on 2 mln euro. Kurs określa się zgodnie z wartością wskazaną przez NBP w pierwszy dzień roboczy października ubiegłego roku.

Istnieją sytuacje, w których wybranie tej formy opodatkowania okazuje się korzystne. Jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi zasadami zawartymi w ustawie o zryczałtowanym podatku ewidencjonowanym.

Zobacz też

Czy osoba fizyczna może mieć więcej niż jedną działalność?

Czy osoba fizyczna może mieć więcej niż jedną działalność?

Najprostszą i najbardziej popularną formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jedna osoba może mieć tylko jeden wpis do CEIDG,…

Zobacz więcej
Pełna księgowość - jakim firmom się przyda?

Pełna księgowość - jakim firmom się przyda?

Ewidencjonowanie operacji gospodarczych musi się odbywać w każdej firmie, natomiast nie wszędzie musi to wyglądać tak samo. Sposób prowadzenia księgowości…

Zobacz więcej
Reprezentowanie klienta przed ZUS i Urzędem Skarbowym - jak to wygląda?

Reprezentowanie klienta przed ZUS i Urzędem Skarbowym - jak to wygląda?

Wiele osób odwiedzających Urząd Skarbowy i ZUS pragnie jak najszybciej stamtąd uciec - wynika to z długich kolejek, problemów ze…

Zobacz więcej