1 lipca 2024 roku miały wejść w życie przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). 19 stycznia Ministerstwo Finansów ogłosiło, że w tym roku obligatoryjnego korzystania z e-fakturowania jednak nie będzie. Do tej pory nie wskazano nowego, planowanego terminu. Co dalej z KSeF? Na jakie zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?
19 stycznia 2024 roku miał miejsce briefing prasowy, podczas którego ogłoszono, że obowiązek korzystania z KSeF nie tylko nie wejdzie w życie 1 lipca, ale w ogóle w bieżącym roku kalendarzowym. Dlaczego podjęto taką decyzję? W systemie wykryto liczne błędy o dużym znaczeniu, które uniemożliwiłyby jego prawidłowe i efektywne funkcjonowanie. Problemy związane są m.in. z kodem, funkcjonalnością oraz wydajnością.
Sprawna księgowość jest niezwykle ważna w obrocie gospodarczym. Brak możliwości wystawiania faktur zagrażałby płynności finansowej i bezpieczeństwu ekonomicznemu w państwie. Minister Finansów podkreślił, że przyczyną podjęcia decyzji o odroczeniu wdrożenia systemu w życie jest właśnie to, że nie można dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy byłyby pozbawione możliwości wystawiania faktur.Andrzej Domański przekazał informację o planowanym audycie KSeF i konsultacjach społecznych. Czego mają dotyczyć rozmowy z przedsiębiorcami na temat nowej formy prowadzenia księgowości?
Zmiany mają wyeliminować ryzyko ewentualnych przestojów i zagwarantować sprawną obsługę wszystkich faktur. W mediach można natknąć się na wskazywanie propozycji wdrożenia systemu e-fakturowania na wzór włoski. Miałoby to polegać na wprowadzeniu obowiązku w niewielkiej grupie podatników, a później jego stopniowym poszerzaniu. Dotychczas w Polsce wprowadzono w ten sposób JPK_VAT.
Dla niektórych przedsiębiorców decyzja odraczająca wdrożenie w życie systemu e-fakturowania jest korzystna ze względu na większą ilość czasu pozostawioną im na wprowadzenie zmian do struktury firmy. Jednak wiele podmiotów - m.in. oferujących profesjonalne usługi księgowe - zainwestowało w reorganizację systemu ogromne środki. W związku z tym, zmiany merytoryczne powinny być minimalne, aby przedsiębiorcy nie byli zmuszeni do ponownego przeprowadzenia kosztownych prac wdrożeniowych.
2 lutego miało miejsce spotkanie MF z przedsiębiorcami. Wskazano, że zmiany nie będą dotyczyły dat wystawiania faktur, struktury logicznej, terminów na przesyłanie faktur offline, rezygnacji z konieczności pobrania nr KSEF. Stanowi to dobrą prognozę. Większe firmy powinny kontynuować swoje prace nad wdrażaniem KSeF. Mali przedsiębiorcy - m.in prywatne księgowe czy jednoosobowi przedsiębiorcy, mogą wstrzymać się do opublikowania przez MF wyników audytu.
Przesunięcie wejścia w życie KSeF jest dla przedsiębiorców dużym zaskoczeniem. W wielu firmach prace nad implementacją są zaawansowane, a podjęcie decyzji nad ich kontynuacją jest trudne. Należy przede wszystkim uwzględnić indywidualną sytuację, jednak w większości przypadków całkowita rezygnacja z prac nad wdrożeniem KSeF nie jest wskazana.
Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie mała księgowość? Dzisiaj wskażemy, którzy przedsiębiorcy mogą wybrać prowadzenie tej uproszczonej formy, a także, jakie…
Zobacz więcejKażdy, kto chce otworzyć swój własny biznes, staje przed niełatwym wyborem dotyczącym formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to jedna z…
Zobacz więcejZałożenie firmy na własną rękę jest możliwe, ale jest dużym wyzwaniem - szczególnie dla osób, które decydują się na to…
Zobacz więcej