Podatnicy od stycznia zmagają się z wieloma zmianami w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z nowej preferencji, jaką jest ulga na ekspansję.
Zanim przejdziemy do zasad związanych z uzyskaniem ulgi na ekspansję, warto wiedzieć, jakie są najważniejsze zmiany związane z tą preferencją. Dzięki niej przedsiębiorstwo może odliczyć koszty, które musi ponieść, aby rozszerzać swoje rynki zbytu. Jest to więc swego rodzaju wsparcie dla firm, które pragną zwiększać przychody i rozwijać się. Co ważne, wydatki poniesione w ramach ekspansji mogą zostać odliczone dwa razy: w ramach ulgi, a także jako koszty uzyskania przychodu.
Ulga na ekspansję to potoczna nazwa ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2469). Jak już zostało wcześniej wspomniane, głównym celem jej wprowadzenia jest dawanie wsparcia firmom, które decydują się na rozwój swojej działalności poprzez poszukiwanie nowych rynków zbytu. Można w niej uwzględnić takie koszty, jak:
Ulga na ekspansję jest preferencją przeznaczoną dla przedsiębiorców, którzy sprzedają produkty. Obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa, w tym również małe i średnie podmioty, które decydują się na ekspansję na rynki zagraniczne i krajowe. Pojawia się jednak wiele wątpliwości co do tego, co tak naprawdę oznaczają wspomniane “produkty”. Ministerstwo Finansów potwierdziło niedawno, że chodzi o rzeczy materialne wytworzone przez podatnika. Muszą być one zdolne do samodzielnego występowania w obrocie, a zatem usługi nie są produktem objętym ulgą na ekspansję.
Bardzo ważnym warunkiem związanym z ulgą na ekspansję jest fakt, iż podatnik jest zobowiązany do zwrócenia ulgi, jeśli jego przychody ze sprzedaży produktów nie wzrosną w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych. Przepisy wymagają, by podatnik:
Rozwój firm jest niemożliwy, gdy ta nie szuka nowych rynków zbytu. Ekspansja wymaga jednak znacznych nakładów, które - dzięki uldze - mogą zostać odliczone.
Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów jest bardzo ważne - pozwala na uzyskanie mniejszej podstawy do opodatkowania. Jakie są podstawowe zasady rozliczania…
Zobacz więcejPolski Ład został podpisany przez Prezydenta RP 16 listopada 2021 roku. Już od momentu uchwalenia Ustawy przez Sejm, budzi ona…
Zobacz więcejZgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są nie tylko spółki handlowe, lecz też w zależności od…
Zobacz więcej