Spółki komandytowo-akcyjne bardziej atrakcyjnie przez Polski Ład?

Spółki komandytowo-akcyjne bardziej atrakcyjnie przez Polski Ład?

Wprowadzenie Polskiego Ładu oznacza prawdziwą rewolucję w podatkach. Czy wskazany program sprawi, że spółki komandytowo-akcyjne, niecieszące się dotychczas dużą popularnością, staną się bardziej atrakcyjne? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czym jest spółka komandytowo-akcyjna?

Zacznijmy od kilku podstawowych informacji na temat tego, jak działają spółki komandytowo-akcyjne, i w jaki sposób one w ogóle powstają. Aby tego typu działalność mogła zostać założona konieczne jest:

  • aby założyciele podpisali stosowną umowę, która musi przybrać formę aktu notarialnego (inaczej będzie nieważna),
  • uiszczenie odpowiednich opłat (wkładu) przez akcjonariuszy i komplementariuszy,
  • odpowiedni podział i akcji spółki,
  • złożenie wniosku do KRS o rejestrację spółki,
  • zgłoszenie danych do właściwego Urzędu Skarbowego.
Koniecznie trzeba podkreślić, że spółka komandytowo-akcyjna nie posiada osobowości prawnej, lecz jednocześnie ma zdolność prawną. Z bardziej praktycznego punktu widzenia spółkę powinny założyć przynajmniej dwie osoby, z czego jedna jest komplementariuszem, a druga akcjonariuszem. Tym, co może zrażać do założenia tego typu działalności jest wysoki kapitał zakładowy, który wynosi minimum 50 tysięcy złotych.

Jak rozlicza się spółki komandytowo-akcyjne?

Spółki komandytowo - akcyjne rozliczają się na podstawie CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Może on wynosić 9%, jeśli przychody spółki nie przekraczają 2 miliardów euro. Dla pozostałych stawka ta plasuje się na poziomie 19%. Jednocześnie mówi się w kontekście spółek komandytowo - akcyjnych o tak zwanym podwójnym opodatkowaniu, a to ze względu na to, że podatek od przychodu płaci sama spółka, lecz też zobowiązani są do tego wspólnicy po wypłaceniu im dywidendy. Jako że prowadzenie tego typu działalności jest związane z dosyć dużymi kosztami, koniecznie powinniśmy podkreślić, że odpowiedzialnością obarczony jest przede wszystkim komplementariusz, który odpowiada całym swoim majątkiem. Z kolei akcjonariusz, pełni podobną rolę jak inwestor.

Spółka komandytowo-akcyjna, a Polski Ład

Twierdzi się, że spółka komandytowo - akcyjna w perspektywie Polskiego Ładu może być bardziej atrakcyjną. Warto jest podkreślić, że program zakłada od początku 2022 roku inne metody naliczania składki zdrowotnej. Wejście jednak Polskiego Ładu nie jest źródłem zmian oskładkowania SPA. Prowadzący wskazaną działalność, zgodnie z przepisami prawa mają możliwość zrezygnowania wymienionej wyżej składki, która ostatnio budzi wiele wątpliwości. Należy też wspomnieć, że tego typu firmy są zwolnione z tak zwanej daniny solidarnościowej, o której mowa w ustawie o PIT.

Polski Ład bez wątpienia budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Test ustawy jest cały czas nowelizowany, dlatego w dalszym ciągu możemy spodziewać się pewnych zmian.

Zobacz też

Rozliczenia z ZUS - co warto wiedzieć?

Rozliczenia z ZUS - co warto wiedzieć?

Rozliczenia z ZUS należą do obowiązku każdego przedsiębiorcy. Jest to kwestia, która wielu bardzo stresuje. Dlatego właśnie dzisiaj przygotowaliśmy zestawienie…

Zobacz więcej
Ulga na ekspansję - kto może z niej skorzystać?

Ulga na ekspansję - kto może z niej skorzystać?

Podatnicy od stycznia zmagają się z wieloma zmianami w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Jedną z nich jest możliwość skorzystania…

Zobacz więcej
Faktura korygująca - kiedy ją wystawiamy?

Faktura korygująca - kiedy ją wystawiamy?

Faktura korygująca stanowi pewien ratunek, kiedy w tego typu dokumentacji pojawi się błąd. Prawo dopuszcza kilka sytuacji, kiedy można ją…

Zobacz więcej