Rozliczenie VAT i PIT przy umowie barterowej

Rozliczenie VAT i PIT przy umowie barterowej

Wiele przedsiębiorców coraz częściej decyduje się na rozliczanie się z kontrahentami za pomocą umowy barterowej. Nie jest to więc wynagrodzenie pieniężne, a swego rodzaju “wymiana”. Strony posiadają jednak wobec siebie określone roszczenia, a z umowy należy odpowiednio się rozliczyć. Jak to zrobić?

Czym jest umowa barterowa?

Barter to inaczej transakcja handlowa, która polega na wymianie towaru bądź usługi pomiędzy przedsiębiorcą a kontrahentem. W umowie barterowej strony wymieniają się dobrami w formie bezgotówkowej. Istnieją 3 warianty przypadków, w których zachodzi umowa barterowa. Strony mogą wymienić się towarem za towar, towarem za usługę, lub usługą za usługę. Umowy nie określa kodeks pracy, a kodeks cywilny. Według przepisów obydwie strony są jednocześnie “sprzedającymi” jak i “nabywcami”. Wartość dóbr, którymi wymieniają się kontrahenci powinna być zbliżona. Umowa powinna zawierać datę i miejsce jej zawarcia, strony transakcji, ilość i wartość dóbr podlegających wymianie, termin i warunki wymiany usługi lub towaru, a także zasady postępowania w przypadku niewywiązania się z umowy.

PIT i VAT

Jeśli chodzi o podatek VAT, podatnik nie rozlicza się od razu po dokonaniu zapłaty. Zakończenie transakcji ma jednak wpływ na rozliczenie - należy określić, czy zapłata barterowa wpływa na VAT. Barter musi zawierać wszystkie wymienione w powyższym akapicie warunki, by podlegać rozliczeniu VAT. Wymiana może być także neutralna podatkowo, jeśli usługi bądź towary są objęte innymi stawkami lub zwolnieniem. Obie strony powinny wystawić faktury, w których określą odpowiedni dla towaru, czy usługi podatek. Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa produktu. Jak dobrze wiesz umowa nie zawiera w sobie wymiany gotówkowej. W kontekście PIT-u przychodem jest wartość wykonanego świadczenia, którą strony wspólnie wyraziły w cenie. Po ustaleniu wartości towaru lub usługi proces rozliczenia wygląda tak jak zwykle.

Jak udokumentować transakcję?

Barter to transakcja, która odbywa się bez udziału pieniędzy. Dochodzi ona do skutku poprzez umowę, w której każda ze stron jest zarówno nabywcą jak i sprzedawcą towaru, czy usługi. Wymianę na podstawie umowy barterowej należy ujmować w prowadzonej księgowości. Powinna zostać wystawiona faktura, ponieważ towar, czy usługa to przychód jednej ze stron, natomiast dla drugiej przedmiot wymiany wiązał się z określonymi kosztami. By udokumentować transakcję strony powinny spisać umowę barterową. Mimo bezgotówkowej formy transakcji trzeba potwierdzić ją także przez fakturę VAT.

Rozliczenie VAT i PIT przy umowie barterowej nie jest skomplikowaną czynnością, choć wielu osobom może wydawać się to początkowo niejasne. Mamy nadzieję, że z naszymi radami proces ten będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejszy.

Zobacz też

Księgi rachunkowe - z jakich elementów się składają?

Księgi rachunkowe - z jakich elementów się składają?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są nie tylko spółki handlowe, lecz też w zależności od…

Zobacz więcej
Faktura korygująca - kiedy ją wystawiamy?

Faktura korygująca - kiedy ją wystawiamy?

Faktura korygująca stanowi pewien ratunek, kiedy w tego typu dokumentacji pojawi się błąd. Prawo dopuszcza kilka sytuacji, kiedy można ją…

Zobacz więcej
W jaki sposób opodatkowana jest spółka z o.o.?

W jaki sposób opodatkowana jest spółka z o.o.?

Kwestie dotyczące opodatkowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą rodzić wiele pytań ze względu na skomplikowanie pewnych mechanizmów. Właśnie dlatego dzisiaj…

Zobacz więcej