Deklaracje podatkowe to temat, który dotyka niemalże każdego z nas. Co roku kwestia związana z rozliczaniem PIT budzi wiele emocji, ze względu na liczne zawirowania prawne oraz wprowadzane zmiany. Co jeśli podczas wypełniania formularzy popełnimy błąd?
Błędów w czasie wypełniania PIT-u może pojawić się naprawdę dużo. Wielu osobom bardzo często zdarza się wybrać nie tę deklarację, którą powinniśmy, co wiąże się z zaopatrzeniem się w nieprawidłowy formularz, szczególnie że co roku są one zmieniane - tutaj aktualnie obowiązujących powinniśmy przede wszystkim poszukiwać na stronach ministerialnych. Bardzo ważnym jest też odpowiedni identyfikator - najprościej mówiąc wpisujemy swój PESEL lub też w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej NIP (oczywiście jest to duże uproszczenie). Warto tutaj odnieść się do małżonków - nie można rozliczać się wspólnie z partnerem prowadzącym firmę, nawet jeśli została ona tymczasowo zawieszona. Innego rodzaju, już znacznie poważniejszym problemem jest na przykład źle obliczony dochód czy nieprawidłowe zaokrąglenia, co bezpośrednio przekłada się na późniejsze kwoty do zapłaty.
Niestety wypełnianie formularzy i dokonywanie odpowiednich obliczeń może przysporzyć nam wielu problemów, dlatego właśnie warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która da nam gwarancję, że wszystko zostało rozliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Innym rozwiązaniem, które również może nam ułatwić wiele kwestii jest użycie systemu Twój e-PIT, gdzie możemy wprowadzić ewentualne ulgi, na przykład na dziecko czy też te przysługujące nam z innego tytułu. Następnie całość wysyłamy internetowo. Dużą zaletą wskazanej metody może okazać się fakt, że ewentualny zwrot podatku otrzymujemy znacznie szybciej niż osoby rozliczające się w klasyczny sposób. Co jednak, jeśli w naszym zeznaniu podatkowym pojawią się błędy? Czy mamy powód do obaw? Tylko w określonych sytuacjach.
W przypadku na przykład literówki nie musimy obawiać się żadnych konsekwencji, często pracownicy Urzędu Skarbowego niektóre pomyłki poprawiają samodzielnie. Konsekwencje zależne są od tego, co będzie nie tak zrobione. Czasem grozić może nam jedynie mandat, w sytuacji kiedy nasz błąd zostanie uznane za wykroczenie. Jeśli jednak przy złych wyliczeniach przekroczymy kwotę 13 000 złotych mamy do czynienia już z czynem kwalifikowanym jako przestępstwo skarbowe, które rozpatrywane jest przez sąd. Jeśli jednak nie otrzymaliśmy jeszcze wezwania ze strony Urzędu Skarbowego, a sami zorientowaliśmy się, że pojawiła się pomyłka należy przyznać się do winy, co powoduje, że Urząd Skarbowy uchyla się od wymierzenia kary.
Popełnianie błędów w czasie wypełniania PIT-a to rzecz, która zdarza się bardzo często. Jeśli nie jesteśmy pewni skonsultujmy się ze specjalistą, który pomoże nam przy wypełnianiu deklaracji podatkowej.
Księgowość dobrze prosperującej firmy to zagadnienie bardzo skomplikowane, dlatego niekiedy pojawiają się błędy. Jak się jednak okazuje, nie tylko przedsiębiorstwa…
Zobacz więcejCzym jest ryczałt ewidencjonowany? Kto może korzystać z tej formy opodatkowania? Jest ona niewątpliwie z wielu powodów atrakcyjna, jednak niesie…
Zobacz więcejNowe technologie są obecne na każdym kroku. XXI wiek to era automatyzacji, a znaczenie e-dokumentów jest co roku coraz większe.…
Zobacz więcej