Czy osoba fizyczna może mieć więcej niż jedną działalność?

Czy osoba fizyczna może mieć więcej niż jedną działalność?

Najprostszą i najbardziej popularną formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jedna osoba może mieć tylko jeden wpis do CEIDG, ale nie oznacza to, że nie może prowadzić działalności na różne sposoby. Zobacz, jak rozszerzyć swoją działalność.

Więcej niż jedna działalność

Niestety, jedna osoba fizyczna może mieć tylko jedną działalność gospodarczą, której nazwą jest imię i nazwisko właściciela firmy. Co za tym idzie możesz posiadać tylko jeden NIP, bez względu na liczbę wpisanych do ewidencji działalności. Oczywiście przedsiębiorca może funkcjonować pod różnymi nazwami, ale tylko w ramach jednego wpisu do ewidencji. Błędne jest myślenie, że odmienne nazwy łączą się z różnymi firmami tej samej osoby fizycznej. Przedsiębiorca może więc wykonywać różnego rodzaju czynności, ale zawsze zamykają się one w jednej działalności gospodarczej.

Jednoosobowy przedsiębiorca a spółka

Jedyną alternatywą do prowadzenia dwóch różnych działalności gospodarczych w tym samym czasie jest założenie spółki. Jeśli chcesz oddzielić nowe przedsięwzięcie od działalności, którą prowadziłeś dotychczas, najlepiej jeśli założysz spółkę cywilną. W tym przypadku nie posiadasz żadnych ograniczeń, możesz założyć dowolną liczbę spółek. Pamiętaj jednak, że faktury, które wystawiasz muszą dotyczyć działalności, w ramach której zostały wykonane. Przedsiębiorca, który decyduje się na działanie w formie spółek cywilnych musi zgłosić odpowiedni wniosek - CEIDG-1. We wniosku należy zaznaczyć, czy jest to jedyna forma działalności, czy przedsiębiorca prowadzi ich więcej. Właściciel firmy musi także podać dane wszystkich spółek cywilnych, w których uczestniczy. Pamiętaj też, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność i spółki musi płacić dodatkowe składki ZUS za uczestnictwo w każdej z nich. To tylko składki zdrowotne, których wysokość zależy od formy spółki i formy jej opodatkowania. Składki społeczne odprowadza się tylko od jednej działalności.

Rozszerzenie działalności

Jak już wiesz, w przypadku jednoosobowej działalności przedsiębiorca jest zawsze jedną firmą. Jeśli chcesz rozszerzyć działalność gospodarczą, możesz dopisać dodatkowe kody PKD, które oznaczają rodzaje działalności, o które chcesz poszerzyć swoją działalność. By to zrobić musisz dokonać zmian na formularzu aktualizacyjnym CEIDG-1, który musisz złożyć w urzędzie gminy. Możesz zapisać dowolną liczbę kodów i mogą one dotyczyć wybranych przez Ciebie działalności, które nawet wydają się nie dotyczyć prowadzonej przez Ciebie działalności. Możesz prowadzić sklep z artykułami domowymi, a dodatkowo otworzyć na przykład salon kosmetyczny. Dopisując kody PKD do działalności rozszerzasz jej działanie. Jeśli nie starczy Ci miejsca przeznaczonego na kody PKD, możesz bez obaw skorzystać z dodatkowego załącznika.

Nie jest więc możliwym, żeby osoba fizyczna prowadziła dwie odrębne działalności gospodarcze. Polskie prawo ogranicza ją tylko do jednej działalności, jednak nie ogranicza w prowadzeniu spółek, czy rozszerzeniu wykonywanych usług w ramach jednej działalności gospodarczej.

Zobacz też

Podatek liniowy - dla kogo będzie bardziej opłacalny?

Podatek liniowy - dla kogo będzie bardziej opłacalny?

Od wielu lat istnieje w Polsce procedura, która zabiera z kieszeni podatnika sporą część jego dochodów na rzecz Skarbu Państwa.…

Zobacz więcej
Mała księgowość - dla kogo będzie odpowiednia?

Mała księgowość - dla kogo będzie odpowiednia?

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie mała księgowość? Dzisiaj wskażemy, którzy przedsiębiorcy mogą wybrać prowadzenie tej uproszczonej formy, a także, jakie…

Zobacz więcej
Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu własnej firmy?

Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu własnej firmy?

Założenie firmy na własną rękę jest możliwe, ale jest dużym wyzwaniem - szczególnie dla osób, które decydują się na to…

Zobacz więcej